Seven Ulster players have been named in the Ireland Men’s U18 and Ireland Women’s U18 7s Squads that will be competing this weekend.

Virginia’s Amanda McQuade, Letterkenny’s Mya Alcorn and Dungannon’s Lucy Turkington have been named in the Ireland Women’s U18 Sevens squad that will be competing in the U18 Women’s Home Nations 7s Tournament this weekend in Swansea.

Letterkenny RFC and Royal School Armagh player Charlie Worth will captain the Ireland Men’s U18 7s squad that will compete at this weekend’s Rugby Europe Under-18 Men’s 7s Championship in Gdansk, Poland.

Worth is joined in the squad Ballymena RFC’s Ben Moxham, Sullivan Upper’s Conor McKee and RBAI’s Jude Postlethwaite, who has also been included in the Ulster U18 Schools squad.


The U18 Women’s Home Nations 7s

Letterkenny double up on the Sevens with Mya Alcorn named in the Ireland U18 Women’s 7s Squad

Ireland will play against thier counterparts in Wales, Scotland and England over Saturday 17th and Sunday the 18th August

This is the tournament’s second year, and Ireland are the defending champions having won last year’s competition with Ulster players Kelly McCormill and Katie Hetherington taking part.

They current cohorts competed recently  in the Paris World Games last month where they finished as runners-up in a tournament they should have won.

Ivana Kiripati, Amanda McQuade, Marlise Flynn and Chisom Ugwueru come into the squad following that last outing.

This weekend forms part of the Ireland team’s preparations for the Rugby Europe U-18 Women’s 7s Championship in Jarcoin, Poland which takes place August 31 and September 1.

IRELAND SQUAD: Grace Browne Moran (Westport/Connacht), Beibhinn Parsons (Ballinasloe/Connacht), Ava Ryder (Westport/Connacht), Ivana Kiripati (Buccaneers/Connacht), Kate Farrell McCabe (Gorey/Leinster), Caoimhe O’Callaghan (Dundalk/Leinster), Amanda McQuade (Virginia/Ulster), Mya Alcorn (Letterkenny/Ulster), Lucy Turkington (Dungannon/Ulster), Méabh McElligott (Listowell/Munster), Marlise Flynn (Carrick-on-Suir/Munster), Chisom Ugwueru (Ennis/Munster)

MANAGEMENT: Ben Martin (Head Coach), Katie Fitzhenry (Assistant Coach), Elaine Ryan (Manager).

FIXTURES

Saturday, August 17.

Ireland v Scotland, Swansea University, 10:20 UK/IRE
Ireland v England, Swansea University, 12:50 UK/IRE
Ireland v Wales, Swansea University, 13:30 UK/IRE

Sunday, August 18.

Play-Offs and Finals


Rugby Europe Under-18 Men’s 7s Championship

The 12-team tournament will be run off across Saturday and Sunday, with live streaming available on the Rugby Europe website.

Ireland are in Pool B alongside Georgia, Russia and Luxembourg. The teams will play in a pool format on Day 1 with play off games on Day 2.

IRELAND SQUAD: Diarmuid Kilcommins (Galway Corinthians RFC/Connacht), Michael Cooke (Ealing Trailfinders RFC/IQ Rugby), James Langston (Wasps Rugby Academy/Harrow School/IQ Rugby), Success Edogun (Kilkenny College/Leinster), Josh O’Connor (Wexford Wanderers RFC/Leinster), Aaron Leahy (CBC Cork/Munster), Jack Ward Murphy (Garryowen FC/Ard Scoil Ris/Munster), Charlie Worth (Letterkenny RFC/Royal School Armagh/Ulster), Ben Moxham (Ballymena RFC/Ulster), Conor McKee (Sullivan Upper School/Ulster), Jude Postlethwaite (RBAI/Ulster), Rory Dwyer (Belvedere College/Leinster).

MANAGEMENT: Allan Temple-Jones (Head Coach), James Topping (Manager)

FIXTURES

Saturday, August 17.

Ireland v Luxembourg, Kompleks Sportowy Gdansk, 10:44 UK/IRE
Ireland v Russia, Kompleks Sportowy Gdansk, 13:29 UK/IRE
Ireland v Georgia, Kompleks Sportowy Gdansk, 16:14 UK/IRE

Sunday, August 18.

Play-Offs and Finals

#SUFTUM